GetplayPK

Neimanoma -- tai ne faktas, tai tik nuomone: Andrius Tapinas at TEDxISM - getplaypk

Neimanoma -- tai ne faktas, tai tik nuomone: Andrius Tapinas at TEDxISM
TEDx Talks — Published 6 years ago
Likes: 793 — Dislikes: 16
60, 384 views

Description

About the speaker:

Andrius Tapinas -- vienas tų žmonių, kurių vienu sakiniu neapibūdinsi net ir norėdamas. Pagal išsilavinimą -- ekonomistas. Pagal profesiją -- žurnalistas ir laidų vedėjas (visi žinom „Pinigų kartą"). Dargi -- rašytojas, vertėjas, pokerio žaidėjas. Ko gero, nedaug kas žino, kad tai jis išvertė taip skaitomą „Žiedų valdovą". O visai neseniai ir pats knygą parašė --...

Embed & Share

  • Facebook Share
  • Twitter Share
  • WhatsApp Share

Keywords

Comments

Mindaugas
Mindaugas Grynai viens prie vieno, kaip ir tie visokie motyvatoriai, kurių pastaruoju metu tiek daug priviso ir kurie kalba tokius, savaime suprantamus dalykus, kaip išėjimas iš komforto zonos ir tt... ir iš to neblogus pinigus susišluoja iš naivuolių, kurie ateina į jų vedamus kursus, tikėdamiesi, kad kursai pakeis jų gyvenima. Deja, jie gauna tik teoriją, kurią seniausiai žinojo ir kurios turbūt taip ir nepanaudos savo gyvenime :)
Lia Michael
Lia Michael Aciu kad kalbi savo gimta kalba! visi kiti ted vilnius tipo yra angliskai..ir ne kekvienas pilietis gali juos suprasti ir tikrai kasko pasimokyti nes kalbos tikrai idomios!!! kalbekite savo gimtina kalba! jai norite keisti savo sali!!!
Victor Shaulis
Victor Shaulis bet didzioji dalis zmoniu turi gyventi tuose ratuose, pati didzioji dalis tokiu ir yra
Kestutis
Kestutis Ir dar dėl pavadinimo. Toks teiginys angliškai vadinams "deepity" (Deneto pasiūlytas terminas). Viena vertus tai atrodo kaip triviali tiesa, kita vertus, tai netiesa. Jeigu būtų tiesa, būtų gilu ir prasminga, tačiau taip nėra. Kodėl?
- aišku, kad "neįmanoma" - tai ne faktas, o nuomonė, kaip ir praktiškai bet koks kitas galimai subjektyvus epitetas: įmanoma, gražu, negražu, aukštas, žemas, skanu, neskanu, greitai, lėtai ir t.t.
- aišku, jog tai dažnai bus tiesiog elementari netiesa. "Judėti didesniu už šviesos greičiu yra neįmanoma". "Neįmanoma, jog Žemės planeta rytoj nustos suktis apie savo ašį". "Rytoj pradėjus pardavinėti savo rankų darbo raktų pakabukus uždirbti milijoną eurų iki kovo pirmosios neįmanoma". Na, gal paskutinis dalykas ir įmanomas teoriškai, bet tikimybė maža. Esmė, kokie argumentai patiekiami kartu. "Neįmanoma, kad rytoj bus minus dešimt, nes šiandien pliusas" arba "nes užvakar per žinias prognozavo minus tris" yra nuomonė. Bet "neįmanoma, kad rytoj bus minus dešimt, nes <dešimt puslapių sudėtingų skaičiavimų, pagrįstų realaus laiko duomenimis ir tūkstančių atmosferos stebėjimo daviklių>" yra visai kito lygio teiginys. Jis gali būti sugeneruotas kompiuterio be žmogaus įsikišimo. Ar kompiuterio skaičiavimų rezultatai irgi yra nuomonė? Baaaikit, nemanau.

Kita vertus, nereikia painioti sąvokos "įmanoma" su "aš tai galiu". Gali būti objektyvios priežastys, kodėl tai, kas kažkam kažkada buvo ar bus įmanoma, tau yra neįmanoma. Pavyzdžiui, tu turi labai pavojingą genetinę širdies ydą, ir boksuotis negali. Yra ir atsitiktinių faktorių vaidmuo. Pavyzdžiui, galima drąsiai sakyti, jog Lietuvos piliečiui tapti naujos Microsoft lygio kompanijos įkūrėju aštuntajame dešimtmetyje buvo neįmanoma, nors matome, jog Geitsas tai padarė vadinasi, tai teoriškai įmanoma. Tačiau Geitso šeima gyveno greta universiteto, kuris turėjo vieną iš keleto programuojamų kompiuterių JAV. Geitsui paauglystėje leisdavo juo programuoti, nes tiesiog niekas to nemokėjo. Taip jis įgavo pranašumą, kurio neturėjo praktiškai niekas iš jo bendraamžių. Būtų Geitsas gimęs kitoje valstijoje, vargu bau ar jis būtų tapęs vienu geriausių savo kartos programuotojų. Greičiausiai ne. Ką jau kalbėti apie Lieutvos TSRS gyventojus, kurie tiesiog neturėjo tokio kompiuterio ir negalėjo sukurti programų, kurias pasiūlė Geitsas ir co.
Paprastai, kuo daugiau žmogus turi žinių ir patirties kažkokioje srityje, tuo mažiau jis linkęs painioti šias sąvokas. Ir atvirkščiai.
Kestutis
Kestutis Tokioje kalboje, aišku, daugiau pozityvo nei negatyvo, tačiau vis tik na erzina nelogiškumai ir chroniškas nenuoseklumas. Pagrindinė problema yra ne tik Tapino mėgstamas aiškinimas, jog nereikia klausyti ekspertų, reikia pačiam bandyti, rizikuoti ir taip mokytis. Ir Tapinas teigia, jog jis taip elgiasi. Toks teiginys turi porą problemų:
1. Kodėl išmokstama pamoka gali būti tik apie išbandytą veiklą - gerai arba ne, o ne apie tai, jog reikėjo paklausyti ekspertų ir remtis argumentais? Kiek galima ekstrapoliuoti tokį požiūrį? Kada žmogus turi nuspręsti, kad va, kiti, turintys argumentus, yra teisūs ir man nereikia kartoti visų iki šiol tų žmonių atliktų tyrimų ir bandymų, kad galėčiau pasitikėti pateikiama nuomone? Ar paragavus vieną anot vadovėlio nuodingą grybą ir pasijutus blogai, reikia ragauti ir visus kitus nurodytus nuodingus gybus, kad įsitikinti, ar jie tikrai nuodingi? Deja, mokantys viską išbandyti niekada nesiima atsakinėti į šį klausimą, dėl ko kyla ir antroji problema:
2. Tas "neklausykite, ką jums sako protingi žmonės, patys išbandykite" mantros kartojimas lemia ir tai, jog žmonės nebetiki mokslu, perka neveiksmingus šarlatanų gaminamus vaistus, tiki niekuo nepagrįstais kliedesiais a'la astrologija ar reinkarnacija ir balsuoja už charizmatiškus demagogus (žodžiu, tikrai ne už tuos, už kuriuos balsuoja Tapinas).
3. Jeigu šis teiginys tiesa, tai ką čia veikia tas Tapinas? Jeigu tai tiesa, jis turėtų kovoti už universitetų ir mokyklų panaikinimą, nes jose ekspertai, dažniausiai iš neva "blogų" vadovėlių moko, kaip ką daryti ir ko nedaryti bei kodėl. ARBA, siekti, kad juose dirbtų kvailiai, nes "nereikia klausyti, ką jums sako protingi žmonės". Tačiau tada gaunasi užburtas ratas - kokio velnio mokytis pas kvailius arba jeigu vis tik visi nevykėliai tapo dėstytojais (irgi mėgstama nesąmonė), tai kaip tada įvardinti tuos, kurie mokosi iš nevykėlių arba kaip paaiškinti, jog bent dalis jų mokinių yra "vykėliai"? Žodžiu, loginė aklavietė.
4. Ar kas kviestų Tapiną, jeigu visi jo bandymai "neklausyti ekspertų" būtų pasibaigę nesėkme? Jeigu jo laida būtų uždaryta po dviejų mėnesių (kaip LRT ne kartą padarė su puikiom laidom), jeigu jo pirmosios knygos būtų parduota 50 egzempliorių. Jeigu jis būtų pokeryje laimėjęs lygiai 18 dolerių. Nekviestų. Niekas apie jį nežinotų. Taip susidaro iliuzija, kad visi taip besielgiantys žmonės susilaukia sėkmės, nors mes tiesiog nematome tų, kurie, neklausydami suprantančių daugiau, beviltiškai žlunga, nors bando vėl ir vėl.

 Ką daryti? Reikia aiškinti žmonėms apie argumentavimą. Ne eksperto vardas, statusas ar IQ yra svarbu. Svarbu argumentai, įrodymai, faktai, diskusija. Daugiau niekas. Bet tokiam Tapinui vis dar (na čia 2013ieji, gal dabar geriau) sunku kalbėti apie argumentus, todėl viskas suvedama į supaprastintą, labai lengvai suvirškinamą, jau pasąmonės lygyje priimamą šabloną masėms.